"Ta fala może być trudniejsza". Leszek Skiba o kondycji polskiej gospodarki w czasie pandemii
- Te kraje, które mają silną bazę przemysłową, wytwórczość własną, szybciej się podnoszą, lepiej odnajdują w gospodarce światowej. Trzeba produkować realne rzeczy, same usługi i turystyka, pomimo że ważne, nie wystarczą - mówił w Polskim Radiu 24 Leszek Skiba, ekonomista, p.o. prezes banku Pekao S.A.
2020-11-05, 15:05
Wczoraj szef rządu poinformował o kolejnych obostrzeniach w związku z pandemią. To szkoła zdalna dla wszystkich uczniów, ograniczenia w handlu i działalności instytucji kultury. Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.
Powiązany Artykuł
![mid-20b05205 (1).jpg](http://static.prsa.pl/images/832bf387-9268-498a-9d44-8a9763ccbb84.jpg)
"Pełne współdziałanie". Ekspert o strategii postępowania w sytuacjach kryzysowych
Leszek Skiba komentował stan sektora bankowego w Polsce w kontekście walki z pandemią koronawirusa i płynącymi stąd zagrożeniami dla gospodarki. - Przyglądamy się drugiej fali epidemii, zastanawiamy się, w jaki sposób będzie oddziaływała na gospodarkę. Wiemy dzisiaj, że pomimo tego, iż ta fala można być trudniejsza, jeśli chodzi o służbę zdrowia, to firmy jednak przygotowały się do potencjalnego lockdown w większym lub mniejszym zakresie. My jako klienci, widzimy czasami zamykane restauracje, ale liczymy na to, że produkcja, firmy przemysłowe, to co jest silnikiem gospodarki, jednak przez pandemię przejdzie sprawnie, w Polsce i w Europie. Ważne jest dla nas zachowanie miejsc pracy i firm w dobrej kondycji - podkreślał.
- Przemysł, innowacyjność gwarantują dobre miejsca pracy i są przyszłościowe z punktu widzenia młodego pokolenia. Na te segmenty powinna być skierowana polityka gospodarcza, a instytucje finansowe i cała gospodarka powinna podtrzymywać taki model rozwoju. Kryzysy sprowadzają nas na ziemię - zaznaczył.
Posłuchaj
Gość audycji zwracał uwagę na zmiany zachodzące w światowej gospodarce w związku z pandemią. - Wiosenna faza pandemii pokazała, że sieci dostawcze nie mogą być tak zbudowane, by tracić poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Problemy z dostawą części komponentów mogą być skutkiem zdarzeń wynikających nie tylko z czynników politycznych, ale także lockdownów towarzyszących pandemii. Z tego powodu mamy we współczesnym świecie tendencję, by te sieci dostawcze skracać, albo budować w sposób gwarantujący bezpieczeństwo. To także przenoszenie części produkcji z Azji do Europy, czy w przypadku Stanów Zjednoczonych - do Meksyku - wyjaśniał.
REKLAMA
- Dr Mariusz Gujski o pandemii: nie zatrzymamy dramatu, ale możemy zminimalizować jego efekty
- "Przewlekłe choroby płuc to ryzyko cięższego przebiegu COVID-19". Prof. Antczak ostrzega
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: Leszek Skiba
Data emisji: 05.11.2020
Godzina emisji: 15.30
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA